Split

Najciekawsze miejsce w Chorwacji ?

Gdziekolwiek by nie zajrzeć Split uznawany jest za jedno z najciekawszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w Chorwacji. Lista zabytków i rzeczy godnych zobaczenia jest bardzo długa i obszerna, informacje o lotnisku i atrakcjach dla turystów królują w każdej wzmiance o Splicie. Klimat Splitu jest niepowtarzalny, to wątpliwości nie ulega. Oprócz tego, że koniecznością są odwiedziny Splitu i wczucia się w jego atmosferę, bezdyskusyjnie należy odwiedzić w nim kilka miejsc.

Po pierwsze pozostałości gigantycznego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Zaskakujące jest to jak pałac wtopił się w dzisiejsze miasto, jego komnaty stały się uliczkami, korytarze cesarza placami miasteczka. Wewnątrz pałacu w czach jego świetności przebiegały dwie prostopadłe ulice, które kończyły się czterema bramami: Złotą, Srebrną, Żelazną i Brązową. Przy skrzyżowaniu głównych ulic znajdował się wielki dziedziniec, na którym cesarz pokazywał się na balkonie, gdzie znajdował się jego luksusowy apartament w Chorwacji. 

 
 

Tajemnice historii

Złota Brama (Porta Aurea) wiodąca do pałacu od północy była bramą główną. W czasach świetności miała liczne zdobienia, których pozostałości widoczne są do dziś. Jest jedną z czterech bram pałacu, gdyż Doklecjan zlecił zbudowanie Bramy Złotej, Srebrnej, Brązowej i Żelaznej dokładnie ze złota, srebra, brązu i żelaza... Najlepiej zachowanym fragmentem splickiej budowli jest dziedziniec Pałacu  – perystyl. Jest położony nieco niżej niż otaczające go ulice, a wzdłuż dłuższego boku dziedzińca ciągnie się rząd sześciu granitowych kolumn korynckich, które są połączone łukami i zdobione kamiennym fryzem.

Obecnie perystyl jest miejscem licznych koncertów. To jedne z tych miejsc, gdzie stojąc na plaży możesz delektować się widokiem gór. Wymarzony urlop w Chorwacji! Split zaprasza licznymi kafejkami i restauracjami zlokalizowanym na Starym Mieście, które znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana, tuż przy nadbrzeżu, blisko portu i wszelkich węzłów komunikacyjnych. Tu ma swój początek znana promenada wysadzana palmami - Obala Hrvatskog. 

Katedry, dzwonnice - najlepsza okolica na zwiedzanie

Najbardziej znaną budowlą sakralną dominującą w panoramie miasta, znajdującą się od wschodniej strony perystylu jest katedra św. Dujama. Ma ona kształt niskiej i przysadzistej rotundy z wysoką i smukłą dzwonnicą. Początkowo było to ośmiokątne mauzoleum Dioklecjana. Katedra od strony morza prezentuje się bardzo wyjątkowo, i jest dzisiaj najstarszą katedrą na świecie - pochodzi z początku IV wieku.

Dzwonnica romańsko – gotycka o koronkowej konstrukcji wznoszona była przez trzy stulecia od XIII do XVI wieku. Ma 61 metrów wysokości. Gdy na początku XX wieku groziło dzwonnicy zawalenie, w 1908 r. rozebrano ją i ponownie zbudowano. Dzwonnicę w Splicie trzeba odwiedzić, uważając jedynie na głośny dźwięk dzwonów. Z jej szczytu rozpościera się wyjątkowy widok na wzgórze Marijan, przystań, starówkę i oczywiście morze. Mimo swojej wielkości miasto wydaje się mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Poruszanie się po nim, zarówno piesze jak i samochodem nie sprawia żadnych trudności. Do Splitu można też przybyć promem i samolotem. Bliskość okolicznych miasteczek turystycznych sprawia, że wakacje w Podstrana są wakacjami w najlepszej lokalizacji w Chorwacji.

 

Split - Zdjęcia

design by : LEMONPIXEL.pl