Podstrana

Podstrana - wzgórza, brzeg morza

Miasteczko Podstrana w Chorwacji, gdzie znajduje się Berfami Residence, jest zamieszkiwane przez zaledwie 9 tysięcy mieszkańców. Okolice Podstrany obejmują południową stronę wzgórza Perun, która rozciąga się od szczytu grzbietu aż do brzegu morza. Północno – zachodnia strona miasteczka ciągnie się wzdłuż rzeki Žrnovnica, a południowo – wschodnia kończy na wzgórzu Veliki Mutogras (98 m n.p.m.). Podstrana oddalona jest o zaledwie 8 km od Splitu.

Paleta krajobrazów, którą oferuje turystom chorwacka Podstrana jest naprawdę niezwykła – urokliwe górskie szczyty i południowe stoki Perun oraz żwirowe plaże i brzegi rzeki Žrnovnica. Klimat śródziemnomorski i dziewicza przyroda tworzą niezapomnianą aurę miasteczka Podstrana. Ukształtowanie terenu wpływa na specyficzny mikroklimat, uprzyjemniający urlop w Chorwacji, a ten mikroklimat na autochtoniczną roślinność niewielkich wzgórz.

 
 

Tajemnice historii

Podtsrana kryje w sobie wiele śladów starożytnej historii. Liczne zabytki i znaleziska archeologiczne świadczą o burzliwej przeszłości miasteczka. Niegdyś królowały tu rustykalne wille, renesansowe domy i pałace. Pierwszymi znanymi osadnikami byli Ilirowie, a najstarszą częścią miasta jest „Pituntium”  . Miłośnicy historii mogą zobaczyć stare miasto, świetnie zachowane rzymskie kamienne mozaiki, dzwonnice, rozety, rzeźby, reliefy oraz liczne obiekty sakralne z czasów imperium. 

W miasteczku można znaleźć rekonstrukcję postaci Lucius`a Artorius`a, będącego szanowaną rzymską postacią na przełomie I i II wieku. Obecni mieszkańcy bardzo dbają o historię swojego miasteczka. Ze znalezisk archeologicznych można podziwiać megalityczne bloki oryginalnych murów Pituntiji, kopiec Pišćenica, szczątki rzymskiej mozaiki na starym cmentarzu świętego Marcina, ilyryjskie zamki oraz fragmenty kamienia młyńskiego z rzymskiego młyna oliwnego.

Biała flaga

Zarówno położenie Podstrany, jak i klimat oraz najczystsza woda w kraju sprawiły, że jest to idealne miejsce na wakacje w Chorwacji. Znajduje się tu 9 – kilometrowa plaża żwirowa  , która przyciąga turystów niebieską wodą i błękitnym niebem.

Podstrana może się poszczycić odznaczeniem „Białej Flagi”, które przyznawane jest tylko miejscom z czystym i 
nieskażonym środowiskiem naturalnym.
Białą Flagę przyznaje międzynarodowa organizacja GUMVA.
Oprócz ciekawej historii i dziedzictwa kulturowego, miejsc wartych zobaczenia, miasto słynie z oliwek, wina i bogatej oferty kuchni chorwackiej. Podstrana tętni życiem, dzięki turystom mieszkającym w licznych hotelach i apartamentach zlokalizowanych przy chorwackiej plaży. Oprócz degustowania wspaniałych dań w restauracjach i kafejkach miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać wszystkie sporty wodne, grać w siatkówkę plażową lub tenisa na kortach przy plaży.

 

Podstrana - Zdjęcia

design by : LEMONPIXEL.pl