Dalmacja

Północna Dalmacja

Ta magiczna część Chorwacji, najatrakcyjniejsza turystycznie, podzielona jest na północną, środkową i południową. Archipelag Dalmacji to 926 wysp, wysepek, skał i raf. Niebieskie niebo i błękitne morze to właśnie Chorwacja.


Północna Dalmacja wszystkim kojarzy się z Zadarem i znanym kościołem akustycznym św. Donata. Na molo w Zadarze Chorwaci umieścili instalację ze szkła i kamieni mającą ukazywać piękno morza i słońca.
Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczek jest Šibenik z jej unikatową kamienną katedrą wpisaną na listę światowego dziedzictwa Unesco. Jej fenomen polega na tym, że zbudowana jest z samego kamienia. Najciekawszym elementem budowli są 74 kamienne głowy zdobiące fasadę katedry. Wisienką na torcie są kaskadowe wodospady na rzece Krka w Parku Narodowym Krka.
Północna Dalmacja słynie z pięknych widoków naturalnej przyrody, wśród której wyróżnia się archipelag Parku Narodowego Komati z 89 kamiennymi wyspami, wysepkami i rafami. W Parku Przyrody Telašćica, gdzie zatoka wcina się na 8 km w głąb lądu wyspy Dugi Otok istnieje zachwycające jezioro morskie, zamknięte skałami ponad poziom otaczającego je morza.

 
 

Środkowa Dalmacja

Środkowa Dalmacja to przede wszystkim największe miasto – Split ze znanym na całym świecie liczącym ponad 1700 lat pałacem Dioklecjana, znajdującym się pod ścisłą ochroną Unesco. Część miasta to tak naprawdę ruiny pałacu, które zamieniły się w uliczki i place. Ze spickiego portu odpływają kilkanaście razy dziennie promy na pobliskie wyspy i wysepki, w tym najbardziej znane Hvar i Brac. Przyjeżdżający tutaj turyści mają zapewnione doskonałe wakacje w Chorwacji, gdyż Riwiera Makarska oferuje najpiękniejsze plaże w Dalmacji. Punta Rata zaliczana jest do 10 najcudowniejszych plaż na świecie. Kolejnym podopiecznym Unesco jest Trogir z urokliwą starówką, który zachwyca turystów. Najbardziej znaną osobliwością jest katedra św. Lovre z portalem Radovana, pełnym detali znanych ze średniowiecza, pochodzących z Biblii. W chorwackim Trogirze znajduje się słynna Brama Lądowa oraz Pałac Stafileo wzniesiony w XV wieku, z charakterystycznymi pięknymi weneckimi oknami. Nie można nie zwiedzić Pałacu Cipiko oraz dzwonnicy obok Katedry św. Wawrzyńca. Miasteczko Omiš ze swoją piracką historią zaprasza na rafting na rzece Cetina. Niewątpliwą atrakcją jest muzeum 3000 muszli, sanktuarium maryjne w jaskini otoczonej zielenią oraz wielokilometrowe plaże wzdłuż całej Riviery Makarskiej.
Nie sposób nie odwiedzić wyspy Brač i jej najbardziej znanej plaży Zlatni Rat, która zmienia kształt w każdym sezonie, gdyż kształtują ją prądy morskie. Wyspa urzeka widokami i cudownymi plażami. Podobnie najbardziej słoneczna wyspa Chorwacji – Hvar, która słynie z jednego z najstarszych teatrów w Europie oraz centrum rozrywki dla młodych ludzi.

Południowa Dalmacja

Południowa Dalmacja to niewątpliwie jej najpiękniejsza część, gdzie znów w znacznej mierze pieczę sprawuje Unesco. Dubrownik – najliczniej odwiedzany przez turystów zachwyca murami, którymi jest otoczony na długości 1940 m. W mury wpasowane są twierdze i wieże nadające miasteczku niesamowitego klimatu. Rozbrzmiewają tu koncerty muzyki klasycznej odbywające się w atrium Pałacu Dożów. Latem na wysokiej na 37m scenie w twierdzy Lovijenac odbywają się przedstawienia dramatyczne.
Na wyspie Korčula prezentowane są pokazy szermierki i tańców wojennych, z których najsłynniejszym jest taniec Moreška prezentowany przez cały sezon letni. Średniowieczne dalmatyńskie wieże to obowiązkowy punkt zwiedzania Korčuli, to tu urodził się słynny odkrywca Marko Polo. Miejsce to znane jest z letniego karnawału oznaczającego święto połowy roku. Południowa Dalmacja słynie również ze światowej sławy wina Dingač oraz smaku świeżych ostryg, których hodowla jest tu tradycją praktykowaną od czasów antycznych. W Parku Narodowym Mljet Dalmacja zachwyca dwoma morskimi jeziorami, umiejscowionymi w centrum najbardziej zalesionej wyspy.

Ta część Chorwacji to miejsce na wymarzone wakacje. Zarówno dla wielbicieli zabytków, jak i podróżników. Dalmacja jest idealnym miejscem dla surferów i wielbicieli aktywnego wypoczynku. Do dyspozycji turystów są liczne boiska sportowe, korty tenisowe i szkoły surfingowe. Najlepsze warunki dla windsurferów panują na wyspie Brac, nieopodal plaży Zlatni Rat. Dalmacja w Chorwacji to najpiękniejsze miejsce.

 

Dalmacja - Zdjęcia

design by : LEMONPIXEL.pl